Uważasz, że ten stary sweter już do niczego się nie nadaje i pora rozejrzeć za czymś innym? Masz do tego prawo, ale warto pamiętać o tym, że zmiana garderoby nie musi oznaczać rajdu po sklepach. Czy wiesz, jak przerobić stary sweter na modny?

Kiedy słyszy się o starym ubraniu, często pojawiają się myśli sugerujące, że dana część garderoby jest już do niczego. Takie myślenie jest jednak błędne. Odrobina kreatywności wystarczy, aby ciuch zyskał „drugie życie”. Jeśli nie wiesz, jak przerobić stary sweter na modny, koniecznie czytaj dalej. Na pewno nie pożałujesz.

DIY – jak przerobić stary sweter na modny?

Oczywiście doprowadzenie do sytuacji, w której ubranie zyskuje nowy blask, nie jest łatwym zadaniem. Niemniej nie oznacza to tego, że mowa o czymś, na co nie należy się decydować. Jest dokładnie odwrotnie – możemy mówić o szansie, z której po prostu wypada skorzystać.

Ważne jest też to, że wszelkie działania sprowadzają się do metody DIY (zrób to sam). Kreatywny umysł, artykuły, kilka podpowiedzi i trochę pracy – tyle wystarczy, aby przeróbka swetra pozwoliła stworzyć coś nowego.

Odwaga i znajomość podstaw

Wiele osób pewnie zastanawia się nad tym, od czego należy zacząć? Najlepiej jednak zacząć od początku, czyli np. przejrzenia pomysłów, jakie pojawiają się w przestrzeni internetowej (a tych nie brakuje). Naturalnie nie można koncentrować się jedynie na efektach. Warto też zobaczyć, jak cały proces przebiega. Często koncentrujemy się jedynie na końcowym efekcie, a końcowy efekt to zawsze jest wynik bardzo ciężkiej pracy. Niezależnie od pomysłów widać też, że przerabianie starych ubrań to zadanie, które wymaga odwagi. Rzecz jasna wszystko jednak powinno odbywać się zgodnie z pewnymi zasadami.

Wyobraźmy sobie cięcie swetra – jest to etap, podczas którego nie można doprowadzić do tego, aby ubranie zaczęło się strzępić. Ważne jest też to, że strzępienie się to kłopot, którego nie należy spodziewać się przy cienkich swetrach. Jeśli chodzi o grube swetry, rzeczywistość wygląda tak, że najlepiej użyć istniejącego, fabrycznego brzegu (czy też mankietu). Gdyby nie było sposobu na uniknięcie nieobrobionej krawędzi, można złożyć krawędź do spodu i zabezpieczyć za pomocą gorącego kleju. Bez wątpienia trzeba też uważać na filcowanie. To są podstawy. Dopiero później należy zastanawiać się nad tym, jak przerobić stary sweter na modny ciuch.

Jak wykorzystać stary sweter? Krótka instrukcja

Jeśli chodzi o wykorzystanie starego swetra, nie ma sensu mówić o lepszych bądź gorszych propozycjach. Ludzie mają różne oczekiwania i różne materiały do dyspozycji. Najważniejsze to znaleźć coś zgodnego ze swoimi oczekiwaniami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o swetry, rękawiczki albo skarpety. Zawsze należy postępować tak samo.

Ciekawym pomysłem jest choćby zrobienie wycięcia z tyłu. Wystarczy mieć ze sobą tylko nożyczki, opaskę materiałową pistolet na gorący klej oraz igłę i nitkę. Oto lista tego, co należy zrobić:

  • delikatne rozcięcie swetra z tyłu na środku (górna część kołnierza zazwyczaj może być odcięta),
  • usunięcie metki z tyłu,
  • zszycie/sklejenie ze sobą brzegów,
  • nawleczenie wstążki na igłę i przeciągnięcie jej.

Wykorzystanie starego swetra to nie jest nic trudnego!

Element dekoracyjny także ma znaczenie

W tym wszystkim nie można też zapomnieć, że znaczenie mają również modne dodatki. Dodanie takich dodatków sprawia, że zamiana starego swetra w modny ciuch przebiega jeszcze bardziej efektownie. Istotne jest również to, że ta zmiana niekoniecznie musi dotyczyć całego ubrania – może wystarczy odciąć rękawy? Która część swetra wymaga rewolucji? Nie bez znaczenia jest choćby tkanina.

Recykling, modne akcesoria i trochę pracy – tworzenie unikalnych produktów

Już wiesz, jak przerobić sweter na modny produkt? Trochę szycia, kreatywności i z szafy zacznie przebijać się blask starych (nowych) ubrań. Dobrze też, aby wszyscy zdawali sobie z tego sprawę, że mamy do czynienia z pewnym trendem – wykorzystywanie starych ubrań staje się coraz popularniejsze. Motywy ludzi mogą być różne, ale efekt za każdym razem jest ten sam – unikanie marnowania produktów i troska o środowisko. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać o tym, że troska o środowisko powinna być naszym wspólnym celem.

Ponadto recykling dla wielu może kojarzyć się z pójściem na kompromisy czy też rezygnacją z czegoś, co jawi się jako coś lepszego. Tymczasem oszczędność ubrań może być równoznaczna z tworzeniem nowych rzeczy. Rzeczy niebywale przydatnych.

Nie musisz wyrzucać starych ubrań – możesz pokazać ich inne oblicze. Warto o tym pamiętać.